Άλλα Σπόρ

Ο Σύλλογος Αντισφαίρισης Τρίπολης (Σ.Α.Τ) σε συνεργασία με τον Δήμο Τρίπολης, τον ΠΟΦΕπΑ και υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (ΕΦΟΕπΑ), προκηρύσσουν το ανοικτό πρωτάθλημα "TRIPOLIS Ping-Pong OPEN 2013" στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Δήμου Τρίπολης την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013.

Κατηγορία Άλλα Σπόρ
Διαβάστε περισσότερα...

Ο Κενυάτης Χίλαρι Γέγκο ήταν ο νικητής του 31ου Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας, που τερμάτισε στο Καλιμάρμαρο, επευφημούμενος από πλήθος κόσμου. Οι συμπατριώτες του, Κιμέλι Νίξον και Ντέβιντ Ρούτοχ, ακολούθησαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε στον Μαραθώνιο ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης.

Στις 14 & 15 Σεπτεμβρίου 2013, στην Τρίπολη, για πρώτη φορά, η διεξαγωγή σημαντικών Περιφερειακών αγώνων Αντισφαίρισης (Τένις) και συγκεκριμένα του 2ου Ενωσιακού τουρνουά Ε3. Τα διοικητικά συμβούλια του Συλλόγου Αντισφαίρισης Τρίπολης (Σ.Α.Τ) και της ΑΕΚ Τρίπολης αποφάσισαν να συνεργαστούν και να αποδεχτούν την πρόταση της ΣΤ’ Ένωσης Αντισφαίρισης Πελοποννήσου ώστε η Τρίπολη να διεκδικήσει τους αγώνες.

Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Αριστείδης Μακροδημήτρης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης του Μοντρεάλ χαρίζοντας στην Ελλάδα την έβδομη νίκη της.

Ο Δημήτρης Τσιάμης προκρίθηκε στον τελικό του τριπλούν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου, που διεξάγεται στην Μόσχα, καθώς στον προκριματικό, είχε καλύτερο άλμα στα 16 μέτρα και 69 εκατοστά. Οι άλλες δύο προσπάθειες του Ελληνα πρωταθλητή, μετρήθηκαν στα 16.06μ και 16.47μ.

Στις 3 & 4 Αυγούστου θα διεξαχθεί το τουρνουά Beach Volley στο Παράλιο Άστρος. Το τουρνουά ανήκει στην κατηγορία Open, αλλά επειδή διεξάγεται μετά το τέλος των Master δεν δίνει βαθμολογία για το πανελλήνιο πρωτάθλημα.