Αστέρας Τρίπολης-Μακάμπι Τελ Αβίβ 2-0: Γράφει Ιστορία!

Ο Αστέρας έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στους ομίλους του EUROPA LEAGUE, αφού κέρδισε στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» 2-0 την Μακάμπι Τελ Αβίβ χάρη στα τέρματα που σημείωσαν ο Μάσα στο 29ο λεπτό μ δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή και ο Ζησόπουλος στο 47’ με κοντινό πλασέ.

Οι φίλαθλοι του Αστέρα, που δημιούργησαν μία εκπληκτική ατμόσφαιρα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» έζησαν μία ακόμα μεγάλη Ευρωπαϊκή βραδιά βλέποντας όλους τους ποδοσφαιριστές της αγαπημένης τους ομάδας να κάνουν το καθήκον τους απέναντι στην ιστορικότερη ομάδα του Ισραήλ.

Στο 29’ και μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Μακάμπι, ο Πάμπλο Μάσα με ωραίο διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ (1-0) ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους στην κατάμεστη κερκίδα του Αστέρα. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο τέρμα του Πάμπλο Μάσα στα ευρωπαϊκά παιχνίδια του Αστέρα μετά τα δύο γκολ που είχε σημειώσει εναντίον της Μάιντς πριν δύο εβδομάδες.

Μετά το γκολ ο Αστέρας συνέχισε να κρατά την μπάλα στα πόδια και μάλιστα έχασε ακόμα μιαν ευκαιρία στο 35ο λεπτό, όταν σε σέντρα-σουτ του Λούι απο τα δεξιά η μπάλα να απομακρύνθηκε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ, πριν προλάβει ο ήδη σκόρερ Μάσα να πλασάρει προς την εστία της Μακάμπι.

Πριν τελειώσει το ημίχρονο, η Μακάμπι δημιούργησε δύο επικίνδυνες φάσεις, πρώτα με την κεφαλιά του Μίτσα στο 40ο λεπτό, που απέκρουσε σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος και λίγο αργότερα σε έξυπνο φάουλ του Ζάχαβι, που ανάγκασε τον Έλληνα πορτιέρο να αποκρούσει και πάλι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Αστέρα, αφού στο 47ο λεπτό και μετά από σέντρα του Λούι και κεφαλιά του Ντε Μπλάσις που απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Τιμπί, ο Μάσα έκανε τη σέντρα-σουτ από αριστερά και ο Ζησόπουλος με προβολή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-0).

Στα λεπτά που απέμεναν, η Μακάμπι έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της στο 57ο λεπτό, όταν ο Μπασάτ βγήκε τετ α τετ με τον Θεοδωρόπουλος, όμως ο Έλληνας πορτιέρο έκλεισε γρήγορα και έξυπνα τη γωνία του, αναγκάζοντας τον επιθετικό της Ισραηλινής ομάδας να πλασάρει άουτ.

Ο Αστέρας ξαναβγήκε με αξιώσεις στην επίθεση, όμως τα σουτ των Ουσέρο, Ντε Μπλάσις στο 65’ και στο 79’ έφυγαν ελάχιστα άουτ. Όμως στο 85’ ο Αστέρας έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία για να σκοράρει και τρίτο τέρμα, όταν ο Μπαράλες βγήκε τετ α τετ με τον Χουάν Πάμπλο, τον οποίο προσπάθησε να «κρεμάσει» αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας της Μακάμπι έκανε σωτήρια επέμβαση διατηρώντας το 2-0.

Διαιτητής: Παλιαβέντο (Ιταλία)

Αστέρας: Θεοδωρόπουλος, Λούι (89’ Τι Εμπί), Παντελιάδης, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Μουνάφο, Ουσέρο, Kουρμπέλης, Ρόλε (69’ Σανκαρέ), Μάσα (78’ Μπαράλες), Ντε Μπλάσις.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Χουάν Πάμπλο, Σπούνγκιν, Τίμπι, Κάρλος Γκαρσία, Άλμπερμαν, Μπεν Μπασάτ (66’ Πρίτσα), Ζάχαβι, Ράντι, Μίκα (75’ Μπεν Χαΐμ), Γέινι, Ιγκιεμπόρ, Μπεν Μπασάτ.